חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חכמים בשמש

בהחלט כן! חשיפה לשמש גורמת נזקים חמורים. חשוב שתדעו כי  הקרמים למיניהם אינם חוסמים  ביעילות את קרני השמש המסרטנות! רופאי העור בארץ ובעולם  כולו ממליצים על בדים מגני קרינה כקו הגנה עיקרי על העור בזמן הבילוי בחוץ. על חשיבות השימוש בבדים  חוסמי קרינה  ניתן לקרוא  גם באתר האגודה למלחמה בסרטן. בעידודה של  האגודה למלחמה בסרטן, בשנת  1998 החלה SunWay לשווק  בישראל את בגדי הים מגני הקרינה שמקורם באוסטרליה. לצד בגדי הים,  מייצרת SunWay כובעים וביגוד מבדים מסנני (חוסמי) קרינה להגנה יומיומית מנזקי השמש בדרגת ההגנה המרבית +50UPF .

מקדם ההגנה לגבי בגדים נקרא  UPF- Ultra Violet Protective Factor , דרגת ההגנה הגבוהה ביותר נקראת +UPF50.נתון זה מבטיח כי הבד  חוסם יותר מ % 98 מקרני השמש המסוכנות לעור. בד מקבל את ציון ההגנה שלו לאחר שעבר 8 בדיקות. בדים שונים נבדלים אלו מאלו בדרגת החסימה שהם מעניקים מקרני UVA ו-UVB.לשם השוואה, דרגת ההגנה של חולצת טריקו יבשה  מקבילה רק ל-UPF15 ,כאשר חולצת הטריקו רטובה, דרגת ההגנה שלה יורדת  לUPF8 בלבד. בדי SunWay המדורגים כבעלי הגנה + 50 UPF שומרים  על דרגת ההגנה המרבית שלהם גם כאשר הם רטובים!

משרד הבריאות האמריקאי פרסם נתונים מדאיגים ,לפיהם אחד מכל חמישה אמריקאים יחלה בסרטן עור במהלך חייו. נתונים מדאיגים אלו, מובילים למסע הסברה נרחב בקיץ זה גם בארה”ב  במטרה  לחזק את המודעות לנזקי השמש ולפעולות בהן יש לנקוט בכדי למנוע סרטן עור. מאמרים ומידע בשפה האנגלית ניתן לקרוא בקישורים הבאים:
לכתבה באנגלית 1 – לחץ כאן

ההשפעה המזיקה של קרינת השמש מתחילה בגיל צעיר ולכן יש להתחיל בהגנת העור בפני השמש כבר מגיל הילדות. אנשים המבלים זמן רב בשמש ועוסקים בספורט או  בעבודה בחוץ צריכים להגן על עורם מפני חשיפה ישירה לקרני השמש, במיוחד אם הם בהירי עור. מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים המגן על הפנים והעורף ולדאוג לכיסוי הזרועות והרגליים בעזרת בד חוסם קרינה. להשתמש במשחות החוסמות את חדירת קרני השמש על איזורי הגוף אשר נשארים חשופים. את הבילוי בים ובבריכה מומלץ מאד לסיים עד 10:00 או להתחיל אחרי 17:00. למידע נוסף בנושא מניעה וגילוי מוקדם של סרטן העור בקרו באתר העמותה הישראלית לסרטן העור  www.melanoma.org.il

UVA קרני שמש באורכי גל של 320 -400 ננומטר(ביליונית המטר) החודרות עמוק יותר לעור מקרני UVB. הן האחראיות העיקריות לקמטים ולהזדקנות מוקדמת של העור. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים, שקרינת ה-UVA מחריפה את ההשפעה המסרטנת של קרינת UVB ועלולה לגרום באופן ישיר לסרטני עור, כולל מלנומה.
UVB קרינה על סגולה B.קרני שמש קצרות באורכי גל 320-290 ננומטר, בעלות יכולת רבה יותר לגרום כוויות מאשר קרינת UVA.קרניים אלה נחשבות לגורם העיקרי להתפתחות סרטן עור מסוג תאי בסיס ותאי קשקש. הן נחשבות כבעלות השפעה משמעותית בגרימת מלנומה ,סרטן העור הממאיר ביותר.  

שהות בשמש בשעות הבטוחות (עד 10:00 בבוקר, לאחר 17:00 אחה”צ),שהות בצל במהלך שעות היום, חבישת  כובע עם הגנה מירבית, הגנת העור באמצעות בד חוסם קרינה, מריחת קרם הגנה 15 על אזורי גוף שנותרו גלויים, הרכבת  משקפי שמש מסננות קרינה ולא פחות חשוב-  אל תשכחו לשתות הרבה מים!

ללקוחות SunWay – שאוהבים לבלות תחת כיפת השמיים , מומלץ להקפיד על אבחון מוקדם של סרטן עור ומלנומה , כדי לאפשר טיפול מציל חיים .

ספוט קליניק היא  מרפאת מומחים לרפואת עור, המתמחה בין היתר באבחון מוקדם של מלנומה ממאירה וסרטן עור ואיתור נזקים מחשיפה ממושכת לשמש כגון –  כתמים ונגעים קדם- סרטניים.

המרפאה הוקמה ומנוהלת על ידי פרופסור אסתר עזיזי – חוקרת וקלינאית בעלת מוניטין בינלאומי בתחומי האבחון, הטיפול והמניעה של נזקי שמש לעור, עם דגש מיוחד על נגעים קדם סרטניים, שומות חשודות, סרטן עור ומלנומה ממאירה של העור. לצד פרופסור עזיזי, עובדים בקליניקה מומחים נוספים בתחום רפואת העור. לצורך  האבחון המוקדם של מלנומה ממאירה  וסרטן העור, מבוצע במרפאת ספוט קליניק מיפוי שומות ממוחשב – שיטת מעקב המסייעת לזהות בבדיקות עוקבות שומה חשודה חדשה, או שומה שהשתנתה ולשקול את המשך הבירור והטיפול המתבקשים. מדובר בטכנולוגיה מתקדמת בלתי פולשנית, המבוססת על צילומים אופטיים (נטולי קרינה ) המתבצעים באופן דיסקרטי בקליניקה של ספוט קליניק.

הטיפול בגידולי עור סרטניים וקדם סרטניים נבחר מבין מספר שיטות טיפול חדשניות, על בסיס אופי ומיקום הממצאים. הפניה לביופסיה או להסרה כירורגית של נגע חשוד מתבקשת בדרך כלל, רק במקרה בו קיים ספק, או נדרש אבחון פתולוגי, וזאת בכדי למנוע הסרה פולשנית ומיותרת של נגע/ים שפירים.

למידע נוסף על סוגי סרטן העור ואבחונם בקרו באתר ספוטקליניק

למען הסר ספק, ההמלצה חפה מכל תועלת מסחרית.

האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לאנשים הנמצאים זמן רב במכוניתם להשתמש באמצעי הגנה על עורם, כגון: לבישת שרוולון או חולצה בעלת שרוולים ארוכים ,הרכבת משקפי שמש, ומריחת מסנן קרינה על גבי כל חלק עור חשוף. שימוש באמצעי ההגנה שהוזכרו יבטיח את הגנת הנוסעים ברכב בעת השהיה בו וגם לאחר היציאה ממנו. אין לסמוך על כך שקרינת השמש תיחסם באמצעות שמשות המכונית ולא תפגע בעור גופכם.

עורם הדק והעדין של תינוקות  הופך אותם לפגיעים יותר לקרינת השמש המזיקה! בזמן הטיול בעגלה, בשעות בהן השמש קופחת, מומלץ להגן על תינוקות וילדים השוהים בעגלה בעזרת בד חוסם קרינת UV.

חנכו את הילדים לשהות בצל, להשתמש בכובעים כחלק ממערכת הלבוש שלהם (כן, בדיוק כמו שברור להם שלא יוצאים מהבית ללא חולצה או ללא מכנס ..)תנו דוגמא אישית, השתמשו בהם גם אתם,  גיליתם נקודת חן חשודה? מומלץ שתיגשו לאבחן אותה אצל רופא עור.

מיחזור והפחתה בצריכת אנרגיה יאטו את תהליך ההתחממות הגלובלי של כדור הארץ ויועילו לשיקום שכבת האוזון.